Selo Knežina nadomak Sokoca, 50 km sjevernoistočno od Sarajeva. Prije rata Knežina je imala oko 500 stanovnika, školu, prodavnicu, poštu, policijsku stanicu, kafanu, malu fabriku za preradu kože, crkvu i dzamiju. U Knežini i okolini nije bilo nikakvih ratnih operacije, granatiranja niti bilo kakvih borbi. Za one koji vole da broje krvna zrnca, 2/3 stanovništva su bili Muslimani, a 1/3 Srbi.
Ovaj prvi snimak napravljen je prije 20 dana. Kao što se vidi sa slike, ni iz jednog dimnjaka se dimi.
Knežina








Selo Sokolovići 50 km istočno od Sarajeva, a 7 km jugoistočno od magistralnog puta Sarajevo-Beograd. Prije rata 92-95, u Sokolovićima je bila osmogodišnja škola sa preko 700 djaka. Stanovništvo se uglavnom bavilo zemljoradnjom i stočarstvom. Pored škole, prodavnice, pošte, policijske stanice i kafane postojalo je i nekoliko redovnih autobuskih linija za Sarajevo, Sokolac i Han Pijesak. Danas na čitavom prostoru koji se vidi na ovim slikama, a po kazivanju zaposlenih iz elektrodistribucije koji obilaze taj prostor i očitavaju strujomjere, živi nešto manje od 100 stanovnika, većinom babe i dede. Tokom rata 92-95 u Sokolovićima nije bilo nikakvih ratnih operacija, granatiranja, niti bilo kakvih borbi. Za one koji vole da broje krvna zrnca, gotovo 100 posto stanovništva su bili Srbi.
Sokolovići







Knežina i Sokolovići, uostalom kao i čitava Bosna i Hercegovina. obiluju šumom, plodnom zemljom i vodom. Na ovom prostoru ostalo je sačuvano preko 2000 stećaka od kojih neki potiču čak iz 8 vijeka. Prostor je bio u centru takozvane Glasinačke kulture, rano bronzano doba, dakle u kontinuitetu naseljen gotovo 4000 godina. Ako se nešto ne promjeni, a sve su prilike da neće, bićemo svjedoci nestanka i poslednjih stanovnika ovog dijela Bosne i Hercegovine.
srbin
nisam bio i ne znam da li do ova dva mesta imaju asfalni put...pretpostavljam da imaju i ako imaju sigurno je napravljen za vreme sfrj....
Ne samo ova dva sela koja su pomenuta kao primjer, nego sva veća sela u okolini su povezana asfaltnim putem sa magistralnim putem Sarajevo - Beograd. Većina sela i prigradskih naselja u okolini Sarajeva su do početka rata povezana asfaltnim putevima i imala su redovne autobuske linije, škole, prodavnice, itd. a u nekim mjestima čak i ambulante sa osobljem.
Osim toga, a kao što možete da vidite na slici, crkva u Sokolovićima je pravljena krajem 70-tih godina prošlog vijeka, a završena 1983. Crkva u Knežini datira još iz srednjeg vijeka. Nakon što je izgorila…
Vipera Pored škole, prodavnice, pošte, policijske stanice i kafane postojalo je i nekoliko redovnih autobuskih linija za Sarajevo, Sokolac i Han Pijesak.
sestro obrati paznju na ovaj deo
Pored škole, prodavnice, pošte, policijske stanice i kafane postojalo je i nekoliko redovnih autobuskih linija za Sarajevo, Sokolac i Han Pijesak.
sa akcentom na postojalo je
dakle neko je nekada smislio i odlucio da narodu napravi i obezbedi sve pobrojano
nisam bio i ne znam da li do ova dva mesta imaju asfalni put...pretpostavljam da imaju i ako imaju sigurno je napravljen za vreme sfrj....dalje.... ogroman je trud i brdo para potroseno da se stanovnistvu u ruralnim krajevima sirom sfrj obezbedi pristojan zivot i olaksa rad na njivi.......od kredita za traktore do silnih…
Pored škole, prodavnice, pošte, policijske stanice i kafane postojalo je i nekoliko redovnih autobuskih linija za Sarajevo, Sokolac i Han Pijesak.
Klasika svih "zabačenih" krajeva. Nema ljudi, pa nema ni dućena ni prijevoza niti ičeg drugog.
A kako nema ni dućana ni prijevoza niti ičeg drugog, nema ljudi.
Ona stara, šta je prije kokoš ili jaje.
Tu sad dolazi ono što se zove strategija i upravljanje. Što želimo od našeg sela/grada, ..., države i kako to provesti.
E to nema. Vlast ni na jednom nivou se ne zamara s ovim pitanjima. Ključno je nać načina, maznut lovu i da to što dulje traje.
Nema opcije financiranja u prvih nekoliko godina autobusne linije, pošte koja će biti i dućan, da se…
mungos1
an hour ago
Hej Admine! Daj učini nešto da ovaj tvoj i Srbinov blog postane vidljiv na širem podrućju naše nekadašnje domovine. Vidim da se čita , ali pretpostavljam da ga čitaju samo lokalni posjetioci. Tek kad zađe od Vardara pa do Triglava moći će zamjeniti e-novine, i postati utjeha za mnoge nostalgičare, kao što sam ja.
mungos1
Dugujem(o) objašnjenje i tebi i svima ostalim. To je trebao da vam objasni @srbin, ali pošto je on teška ljenčuga samo da podsjetim: tehnički gledano, blog www.usofyu.com je vidljiv širom svijeta, a ne samo na području naše nekadašnje domovine.
Da bi smanjili troškove blog https://www.usofyu.com/blog nije "samostalan" nego je dio ovog websajta koji ima potpuno drugu svrhu. E-novine su ukinute …
Hej Admine! Daj učini nešto da ovaj tvoj i Srbinov blog postane vidljiv na širem podrućju naše nekadašnje domovine. Vidim da se čita , ali pretpostavljam da ga čitaju samo lokalni posjetioci. Tek kad zađe od Vardara pa do Triglava moći će zamjeniti e-novine, i postati utjeha za mnoge nostalgičare, kao što sam ja.